System sterowania oswietleniem philips

Systemy oświetlenia awaryjnego posiadają szczególnie prestiżową rolę w przemyśle. W halach produkcyjnych, gdzie pracownicy obsługują maszyny posiadające dostępne części ruchome, w sukcesie nagłego braku oświetlenia potrafią oni stać trwale okaleczeni, i nawet może stać zagrożone ich przeznaczenie. W punkcie utraty zasilania elektrycznego, urządzenia co prawda przestaną działać, ale silniki rozpędzone do dużych obrotów zatrzymają się tylko po paru sekundach od przerwania wpływu prądu.

Nawet w niniejszych maszynach, gdzie wdrożono systemy automatycznie hamujące pracę ruchomych elementów po odłączeniu napięcia, ich zakończenie niemal wcale nie jest szybkie. Aby uniknąć takim zdarzeniom należy stosować systemy oświetlenia awaryjnego. Różnią się one na inne typy, ale zadaniem wszystkiego z nich jest utrzymanie oświetlenia pomieszczeń przez określony moment po zaniku zasilania. Dzięki temu goście mogą bezpiecznie zatrzymać maszyny, a w razie towarzyszącego pożaru - łatwo opuścić budynek.

Najpopularniejszym sposobem oświetlenia awaryjnego, odpowiedniego nie właśnie w przemyśle lecz też w klubach mieszkalnych, są specjalne oprawy oświetleniowe. Oprawwa oświetlnia awaryjnego posiada wbudowany mały akumulator, który magazynuje energię elektryczną w toku normalnej pracy instalacji. W terminie nagłego zaniku napięcia, specjalny układ elektroniczny przełącza zasilanie oprawy na szybkość z akumulatora. Do czasu wybrania się baterii światło pozostaje włączone. System opraw ma nie pewne wady, jakimi jest stosowanie małych akumulatorów, starczających na zaledwie kilkadziesiąt, i czasem tylko kilkanaście minut działania oświetlenia.

Nowy system teoretyczny do korzystania w sektorze polega na wygospodarowaniu dodatkowego pomieszczenia, gdzie zostają zainstalowane duże akumulatory i układy sterujące. Można także użyć generatora, dzięki czemu nie tylko oświetlenie awaryjne będzie mogło wykonywać wiele godzin, ale energię będzie bogata jeszcze dać do różnych urządzeń, na wzór komputerów czy niektórych maszyn.